Nasz organizm jest biochemiczną fabryką, w której nie ma przerw w produkcji. W każdej komórce zachodzą procesy spalania, czyli katabolizmu w których powstaje energia niezbędna do utrzymania wszystkich funkcji fizjologicznych organizmu. Sposób, w jaki uzyskujemy i wydatkujemy energię, zależy od naszych genów i środowiska, w którym żyjemy.

Metabolizm, czyli równowaga pomiędzy katabolizmem a anabolizmem to inaczej przemiana materii. W ciągu roku dorosła osoba spożywa ponad 1 tonę pokarmów, zawierających około 70% wody. W skład pożywienia wchodzą cukry, tłuszcze i białka. Cukry i tłuszcze są podstawowymi źródłami energii wytwarzanej w procesach katabolicznych. Białko jest podstawowym źródłem materiału, z którego odtwarza się nasz organizm w procesach anabolicznych. Brzmi skomplikowanie? W praktyce wygląda to tak: jeśli osoba dorosła ma przewagę procesów anabolicznych może dojść do wzmożonych procesów odkładania się tłuszczy w tkance tłuszczowej, co prowadzi do nadwagi. Natomiast przewaga procesów katabolicznych świadczy o możliwości generowania nadmiaru energii, co może się wiązać z generowaniem zwiększonej ilości wolnych rodników, tworząc zagrożenie chorobami cywilizacyjnymi.
Wniosek: każdy organizm jest indywidualnością biochemiczną, która ma zróżnicowane potrzeby żywieniowe a więc nie ma jednej uniwersalnej diety dla wszystkich.

Jak więc rozpoznać co powinniśmy a czego nie powinniśmy jeść? Najlepiej to zbadać! Istanieją metody diagnostyczne pomagające rozpoznać stan odżywienia organizmu. Na podstawie wyników dla każdej badanej osoby indywidualnie układany jest program żywieniowy i suplementacyjny, przy niedoborach. Jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat takich badań napiszcie do nas w formularzu. Współpracujemy z labolatoriami specjalizującymi się w takich diagnostykach, którzy mają na koncie 400 tys. przebadanych osób. 

Dieta to, jak już ustaliliśmy, kwestia indywidualna, natomiast aby zostawić Was z jakąś konkretną receptą, poniżej przedstawimy kilka porad na START, które pomogą Wam unikać błędów w swoim codziennym żywieniu – warto uczyć tych zasad dzieci od samego początku (wierzcie mi, dzieci rozumieją je w sposób intuicyjny, to my niestety wpajamy im błędne nawyki):

  • ważne jest, aby jadać posiłki o stałych porach
  • jeżeli Twój lekarz nie zaleca Ci inaczej, nie bój się jeść tłuszczy! To właśnie tłuszcz jest odpowiedzialny za dostarczanie Twojemu organizmowi energii. Należy tylko pamiętać, że jest tłuszcz i tłuszcz – o właściwych piszemy w tym artykule. Natomiast ważną zasadą jest, że nie powinno się łączyć tłuszczu z węglowodanami typu ziemniaki, makaron, kluski, pierogi
  • nie powinno się jeść w tym samym czasie jedzenia tłustego i kwaśnego (m.in. długo się trawi)
  • nie powinno się łączyć w jednym posiłku mięsa i nabiału (nie powinno się łączyć białek)
  • ważne jest, żeby nie popijać posiłków (i to jest zasada, która jest łamana najczęściej a stosunkowo łatwo się jej oduczyć), dobrze jest odczekać min 0,30h – chodzi o to, że kiedy popijamy posiłki rozcieńczamy enzymy trawienne i trawienie jest znacznie utrudnione (zwłaszcza kiedy popijamy posiłek kwaśnym kompotem lub słodkim napojem – organizm zacznie trawić ze znacznym opóźnieniem co skutkuje bólami brzucha, wzdęciami i “przelewaniem” się w żołądku)
  • w szczególności tyczy się to posiłków tłustych i ciepłych: nie należy popijać takich posiłków zimnymi napojami
  • nie najadaj się “do pełna” spróbuj wstać od stołu trochę wcześniej
  • jeśli jemy warzywa blanszuj je lub gotuj, surowe powinny stanowić jedynie ¼ wszystkich warzyw jakie spożywamy w ciągu dnia
  • nie podjadaj pomiędzy posiłkami
  • nie jedz owoców na deser, czyli zaraz po głównym posiłku (zachodzą procesy fermentacji, które skutkują wzdęciami i gazami)
  • jeśli jesteśmy przy owocach, to nie powinno się ich łączyć z mlekiem (również zachodzą procesy fermentacji)
   posiłki powinny być głównie posiłkami ciepłymi – przede wszystkim śniadanie

i na koniec

  • jedz kiedy jesteś głodny
  • nie jedz rzeczy, po których wiesz, że nie czujesz się najlepiej lub jesteś ospały

Mamy nadzieję, że pomogliśmy Wam, przynajmniej po części zrozumieć złożoność procesów naszego organizmu. Nie da się pójść na skróty z pewnymi rzeczami a w całym tzw. Zdrowym stylu życia najważniejsza jest świadomość i wiedza.

@houseofgreen.pl

Odpowiedz użytk. @cykadela #dieta#ONLYBALANCE #zdrowadieta #zapytajeksperta #zbędnekilogramy #odchudzanie

♬ Similar Sensation (Instrumental) - BLVKSHP