Dlaczego dieta śródziemnomorska jest dobra? Maj to Międzynarodowy Miesiąc Diety Śródziemnomorskiej. Możesz go świętować, jedząc zdrowe, pyszne jedzenie, dzięki któremu poczujesz się jak podczas wypoczynku nad brzegiem morza.

Dieta śródziemnomorska jest jednym z najzdrowszych sposobów odżywiania. To dieta bogata w produkty o niskiej zawartości cholesterolu. Ma również mało tłuszczów nasyconych oraz jest bogata w błonnik i kwasy tłuszczowe Omega-3. W przeciwieństwie do innych diet opcja śródziemnomorska zakłada stosowanie jej przez długi czas z myślą o ogólnej poprawie stanu zdrowia.

Dlaczego dieta śródziemnomorska jest tak zdrowa?

Dieta śródziemnomorska opiera się głównie na roślinach. Stosując ją, masz pewność spożywania codziennie odpowiedniej ich ilości. Bogata jest również w zboża pełnoziarnistw, oliwę z oliwek, owoce, warzywa, rośliny strączkowe, orzechy, zioła i przyprawy. Białko zwierzęce jest w niej obecne w ilościach minimalnych i zwykle pochodzi z ryb lub owoców morza.

Produkty stosowane w tej diecie zawierają składniki odżywcze, które przyczyniają się do lepszej kondycji serca1. Obniżają również ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 22 oraz mogą nawet poprawić funkcje kognitywne mózgu3.

Korzyści płynące ze stosowania diety śródziemnomorskiej:

  • Bogata w antyoksydanty. Pokarmy roślinne mają wysoką zawartość antyoksydantów, które pomagają organizmowi chronić się przed infekcjami i chorobami. Podobnie antyoksydanty zapewniają również niezbędne witaminy, takie jak witamina C i E.
  • Bogata w błonnik. Błonnik pomaga organizmowi regulować poziom cukru, co z kolei powoduje, że dłużej czujemy sytość.
  • Bogata w kwasy tłuszczowe omega-3. Nie bój się słowa „tłuszczowe” – kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne dla zdrowia. W rezultacie pomagają eliminować z organizmu stany zapalne oraz usprawniają funkcjonowanie naczyń krwionośnych.
  • Nacisk na zdrowe białko. Zdrowe białko znajduje się w pokarmach o niskiej zawartości tłuszczu, które zapewniają uczucie sytości w ciągu dnia. Poza tym przyczyniają się do budowy zdrowszych, mocniejszych mięśni.

dieta śródziemnomorska

Dobre źródło białka roślinnego a dieta śródziemnomorska

Jeśli chcesz wypróbować dietę śródziemnomorską (lub być może już ją stosujesz), zechcesz mieć większą pewność, że przyjmujesz codziennie właściwe ilość składników odżywczych. Podobnie jak w przypadku każdej diety, czasami trudno śledzić ilość spożywanych składników odżywczych, jeśli człowiek jest zajęty pracą, rodziną i życiem towarzyskim.

W takim przypadku doskonałym uzupełnieniem diety śródziemnomorskiej będzie Nutrilite™ All Plant Protein . Ważnym aspektem jest to, że All Plant Protein to produkt wegetariański pochodzenia naturalnego. Zawiera sproszkowane białko w wygodnej do spożycia postaci – można je dodać do żywności lub napojów. Zapewnienie zrównoważoną ilość dziewięciu aminokwasów egzogennych i stanowi dobrą alternatywę wobec białka pochodzącego z tłustych i podwyższających cholesterol produktów. Takimi produktami są jaja, czerwone mięso, ser i mleko pełnotłuste.

Godnym uwagi jest fakt, że All Plant Protein jest całkowicie pochodzenia roślinnego, a źródłem białka są produkty naturalne – groszek, soja i pszenica. Proszek można dodać do każdego dania i mieć pewność spożycia właściwej dziennej dawki białka.

Podobnie dla tych, którzy ciągle są w biegu, najlepszym sposobem na dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych jest codzienne przyjmowanie suplementów diety. To wygodny i prosty sposób na zapewnienie sobie źródła potrzebnych składników odżywczych bez konieczności liczenia ilości węglowodanów i tłuszczów spożytych w ciągu dnia.

Wypróbuj dietę śródziemnomorską!

Marzysz o wspaniałych posiłkach na wybrzeżu Hiszpanii, Grecji lub Włoch? Na koniec mamy dwa przepyszne przepisy, które spowodują, że poczujesz się jak na wakacjach w tych krajach! Oba przepisy są bardzo smaczne i zawierają proszek Nutrilite™ All Plant Protein, dzięki czemu możesz zaspokoić potrzeby swoich kubków smakowych, jednocześnie dbając o zbilansowaną dietę.

Pesto z suszonych pomidorów
Pesto o charakterystycznym wyśmienitym smaku umami, które dodaje się do makaronu – wyśmienita potrawa na spotkanie towarzyskie lub na przyrządzenie dla siebie szybkiego i prostego posiłku!
Sprawdź, jak przygotować pesto z suszonych pomidorów i pobierz przepis w pliku PDF ePub tutaj.

Pasta z marchwi i soczewicy
Pasta przygotowana z marchwi i soczewicy to lekka przekąska, którą można łączyć z warzywami lub pełnoziarnistymi krakersami i chlebem.

Sprawdź, jak przygotować pastę z marchwi i soczewicy i pobierz przepis w pliku PDF ePub tutaj.

Zobacz również inne nasze przepisy, znajdziesz je w zakładce Zdrowe przepisy

1 – New England Journal of Medicine, „Primary Prevention of Cardiovascular Disease with a Mediterranean Diet”
2 – National Library of Medicine, „The Mediterranean diet: health, science and society”
3 – Harvard School of Public Health, „Diet Review: Mediterranean Diet”

Kopiowanie, powielanie artykułów lub ich części bez wiedzy i zgody autora jest zabronione.

Zdjęcie: gettyimages.coOII