Niezależnie od tego czym się zajmujemy ani czy lubimy czy też nie – w każdym domu trzeba posprzątać, zrobić pranie czy pozmywać naczynia. Jak zmienić ten obowiązek w czystą przyjemność?
Jaki wybrać produkt, który nie dość, że zadba o nasze dłonie i sprzątane powierzchnie ale również o środowisko, będąc przy tym skutecznym i ekonomicznym? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na te pytania, pokażemy produkty czyszczące, które są sami używamy – są przyjazne dla środowiska, zrównoważone i jednocześnie fantastycznie działają.
Trochę badań
Według wyników badań, w których badanej grupie ludzi wykonywano spirometrię (badając objętość i pojemność płuc) i porównywano ją z częstotliwością wykonywania porządków – osoby sprzątające często miały znacząco mniejszą pojemność płuc w stosunku do osób robiących to rzadko. U kobiet pracujących jako sprzątaczki efekty badania były porównywalne z efektem wypalania 20 papierosów dziennie przez 10-20 lat! W grupie tej powszechniejsze były też objawy astmy. Naukowcy zalecili unikanie szkodliwych i toksycznych produktów i zastąpienie ich naturalnymi środkami czyszczącymi. Te badania pokazują jak ważne są produkty, które stosujemy na co dzień, jeśli jeszcze w domu są dzieci, tym bardziej nasz wybór powinien być świadomy i możliwie jak najbardziej naturalny.
Mamy wybór
Niestety na rynku nadal dostępnych jest wiele produktów zawierających niebezpieczne substancje chemiczne, należące do grupy lotnych związków organicznych (LZO) – fosfor, azot i amoniak. Środki czyszczące zawierające te szkodliwe substancje nie są niezbędne do skutecznego czyszczenia, mamy równie skuteczne, naturalne produkty, które są korzystniejszym i bezpiecznym wyborem. W naszym domu od lat gości uniwersalny koncentrat do sprzątania plus inne produkty tej serii, które są całkowicie biodegradowalne, łagodne dla skóry i przyjazny dla środowiska a dodatkowo bardzo silnie skoncentrowane, co daje przełożenie na ekonomię. Posiadają certyfikaty niezależnych organizacji badających ich skład, ekologiczność opakowania, przyjazność dla środowiska oraz uwzględniających zasady zrównoważonego rozwoju podczas wytwarzania każdego produktu. Bez wątpienia wszystkie produkty tej linii to detergenty nowej generacji – są skuteczne, a jednocześnie łagodne dla Ciebie i środowiska. I jeszcze jeden niewątpliwy atut – do pomocy w sprzątaniu możesz zachęcić dzieci, ponieważ produkty są bezpieczne i nie wymagają sprzątania w rękawiczkach.
To samo tyczy się środków do prania, produkt przedstawiony tutaj (i inne z serii do prania) zawiera dwa naturalne bio enzymy, które usuwają najbardziej uporczywe plamy a naturalne składniki zmiękczające, sprawiają, że ubrania są przyjemne w dotyku a środek nie pozostawia na nich osadów. I ten brak osadów właśnie nie wymaga kupowania dodatkowych środków – do płukania tkanin i czyszczenia pralki – ponieważ wszystko rozpuszcza się do dwutlenku węgla i wody. Ciekawe prawda? Zawarta w płynie (i proszku) do prania formuła ogranicza zużycie wody i energii (można w nich prać nawet w niskich temperaturach przy takim samym efekcie), a także ilość odpadów. Produkt jest koncentratem więc jest ekonomiczny np. 250 ml płynu wystarczy na osiem prań, czyli dwa miesiące (jeśli pierzesz raz na tydzień). Oprócz efektywnego usuwania plam, jest też przyjazny dla środowiska, ponieważ wykorzystuje naturalne składniki aktywne a butelki nadają się do recyclingu. Warto też wspomnieć o produktach specjalnego użytku, jak np. o wybielaczu tlenowym, który jest równie skuteczny jak ten chemiczny, chlorowy a przy okazji jest przyjazny dla nas i środowiska. Nakręciliśmy nawet krótki filmik na jego temat, ponieważ daje tak fantastyczne efekty i przydaje się do niejednej “plamy” w naszym domu.
Czas na środki do zmywania. Codziennie czeka nas albo załadowanie zmywarki albo zmywanie ręczne (albo jedno i drugie). Lepiej ułatwić sobie sprawę produktami, które dają lepszy efekt końcowy. Tutaj pomaga nam produkt, który zawiera składniki zmiękczające wodę, a do tego wybielacz tlenowy, sole i enzymy. Dzięki czemu efekty pracy zmywarki są naprawdę bardzo dobre. Jeśli przychodzi nam myć ręcznie używamy płynu, którego 84% składników pochodzi z natury. Jest przyjazny dla środowiska i działa pielęgnująco na dłonie, dzięki wyciągowi z pachnotki zwyczajnej. Do tego jest skoncentrowany i myje w zimnej wodzie. Same plusy!
Jak sprzątać szybko?
Na koniec kilka szybkich tipów jak na co dzień ułatwić sobie sprzątanie – robić to szybko, skutecznie i bezstresowo. Najlepszą metodą jest poświęcanie codziennie chwili na utrzymanie porządku. Unikniemy wtedy czasochłonnego sprzątania np. w jeden dzień. Zmieńmy podejście – zamiast myśleć o posprzątaniu całego domu, wyznaczmy konkretne obszary.
Przede wszystkim warto podzielić obowiązki na poszczególne czynności i zależnie od tego ile akurat masz czasu zajmij się konkretną rzeczą, np.:
- 180 sekund wystarczy aby pościelić łóżko
- 5 minut na czyszczenia toalety, załadowanie lub opróżnianie zmywarki, odkurzenie kanapy albo posprzątanie małego mebla, np. szafki przy łóżka.
- 15 minut na umycie podłogi, kabiny prysznicowej lub wanny albo odkurzenie dywanów w jednym lub dwóch pokojach
- 30 minut na umycie okien
- Mniej niż 3 minuty: pościelenie łóżka, wyczyszczenie umywalki a starcie kurzu z kilku miejsc zajmuje maksymalnie półtorej minuty.
Aby ułatwić sobie zadania, skorzystaj ze środków, które są skuteczne np. płyn do czyszczenia toalet z kwasami owocowymi wystarczy rozprowadzić i pozostawić na 30 minut – w tym czasie masz czas na dodatkowe czynności.
Nie musisz od razu myć okien w całym domu, poświęć na to pół godziny a resztę dokończ kiedy indziej. Zamiast ręczników warto użyć gazety (o ile tusz nie pozostawia śladów), które nie zostawiają smug jak papierowe ręczniki.
Tutaj znajdziecie plik PDF z listą obowiązków domowych oraz czasem, który jest potrzebny na ich wykonanie. Powieś ją na lodówce żeby mieć ją zawsze pod ręką.
Podsumowanie
Może nie wyczerpaliśmy tematu, ale mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was chociaż troszeczkę do tego, żeby zacząć stosować na co dzień środki bardziej naturalne, przyjazne nam i środowisku. Koniecznie w ekologicznych opakowaniach i w skoncentrowanej formule. Otrzymamy w ten sposób szybki, ekologiczny efekt sprzątania, zmywania czy prania, mniej odpadów i wszędobylskiego plastiku (do produktu dodajesz po prostu wodę i masz go więcej przy takim samym efekcie albo dajesz go zwyczajnie mniej) oraz korzyść dla środowiska bo produkty są biodegradowalne.
Mamy efekt krótko oraz długofalowy i tak trzymać!
Photo by Heather Ford on Unsplash