Rynek suplementów diety rozwija się bardzo dynamicznie. Ciągle pojawiają się w ofertach coraz to nowsze preparaty, ale jak rozróżnić te dobrej jakości? Czy wszystkie suplementy są dobre? Czy suplementy to leki? Wszystkiego się dowiesz w poniższym wpisie.
Suplementy diety — czym właściwie są?
Suplementy diety mają przede wszystkim na celu uzupełnienie normalnej diety. Są one skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych, lub innych substancji wskazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Musi mieć taką postać, która umożliwia odpowiednie dawkowanie (zgodne z zaleceniami) – np. kapsułki, saszetki z proszkiem, płyn.
Zatem, według prawa, suplementy diety są żywnością i nie powinny być mylone z produktami leczniczymi. Aby suplementacja była bezpieczna, nie należy przekraczać zalecanego dziennego spożycia i przyjmować większych dawek, niż zalecane przez producenta.
Wiele osób zapomina lub nie wie, że witaminy i inne składniki można przedawkować i osiągnąć efekt odwrotny do zamierzonego.
Zadania suplementów diety
Suplementy diety spełniają wiele funkcji, które można podzielić na:
- kosmetyczne – wiążą się z zamiarem poprawy wyglądu zewnętrznego. Zazwyczaj chodzi o poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci.
- profilaktyczne – ich zadaniem jest przede wszystkim zapobieganie skutkom ewentualnych niedoborów.
- lecznicze – pomagają w leczeniu skutków już istniejących niedoborów. Bardzo często stosowane są pomocniczo w terapii innymi lekami jako uzupełnienie diety i ogólne wzmocnienie organizmu.
Suplementy diety a leki – różnice
Bardzo często suplementy diety mylą nam się z lekami, choć niesłusznie.
Główną przyczyną utożsamiania leków z suplementami jest ich dostępność w aptece, co niejednokrotnie myli konsumentów. Jednak różnic jest na tyle dużo, że te dwa środki możemy oddzielić od siebie grubą kreską.
Po pierwsze i najważniejsze – lek posiada właściwości lecznicze. Oznacza to, że może być stosowany w celu zapobiegania lub leczenia choroby. Ma potwierdzone działanie i bezpieczeństwo w badaniach klinicznych. Różnica między lekiem a suplementem jest przede wszystkim taka, że suplement nie leczy. Jego głównym celem jest jedynie uzupełnienie codziennej diety.
Po drugie – suplement diety, w świetle prawa, jest środkiem spożywczym i podlega innej ustawie niż leki – o Bezpieczeństwie Żywności i Żywienia. Z tego względu kroki, które należy podjąć przed rozpoczęciem sprzedaży suplementów diety wyglądają nieco inaczej.
@houseofgreen.pl ♬ Tainted Love - Soft Cell
Link do Nutrilite Recommender
Jakie suplementy wybierać?
Suplement diety może być wartościowym uzupełnieniem codziennej diety, o ile stosowany jest racjonalnie. Dobrany indywidualnie, w zależności od potrzeb, może dostarczać do organizmu cenne składniki.
Aby ich zażywanie, odniosło pożądany skutek, warto przed zakupem sprawdzić, jaką drogą pozyskiwane są witaminy i minerały. Najlepszą opcją będą te witaminy, które pozyskane są z naturalnych źródeł.
Zastanawiając się, jakie suplementy wybrać, zawsze pamiętaj o uprzedniej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Szczególnie istotne jest to w przypadku kobiet w ciąży, mam karmiących, dzieci, a także osób, które przyjmują leki na stałe. Składniki suplementów diety mogą wchodzić z nimi w różne interakcje.
Pamiętaj, że podstawą jest zdrowa, zbilansowana dieta, która jest fundamentem naszej kondycji i samopoczucia. To od niej powinniśmy zacząć. Stosowanie suplementów diety powinno odbywać się z głową, podobnie jak ich selekcja.
Kopiowanie, powielanie artykułów lub ich części bez wiedzy i zgody autora jest zabronione.