
Woda jest niezbędna dla naszego organizmu. Nie tylko podtrzymuje życie. Może polepszyć nasze zdrowie, sprawność fizyczną i wygląd. W jaki sposób woda i nasze samopoczucie są od siebie uzależnione– jakie są korzyści picia wody. Bez jedzenia możemy przeżyć kilka tygodni, jednak bez wody tylko kilka dni. Bez wątpienia korzyści z picia wody są ogromne. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że średnia zawartość wody w organizmie dorosłego człowieka wynosi 55-75%, powinniśmy zadać sobie pytanie: „Czy woda może mieć negatywny wpływ na nasz organizm?”. Nie można stwierdzić, czy woda jest czysta wyłącznie na podstawie jej wyglądu, zapachu i smaku. Większość substancji zanieczyszczających jest niewidoczna, niektóre są 300 razy mniejsze od średnicy ludzkiego włosa. Z tego powodu warto pomyśleć o systemie oczyszczania wody, który pozbędzie się zanieczyszczeń potencjalnie niebezpiecznych dla naszego zdrowia.
Niedobór wody w organizmie może mieć katastrofalne skutki.
- 1%-owy niedobór wody w organizmie wywołuje uczucie pragnienia.
- 5%-owy niedobór wywołuje podwyższoną temperaturę.
- 8%-owy niedobór powoduje zaprzestanie produkcji śliny przez gruczoły oraz sinienie skóry.
- Przy 10%-owym niedoborze zauważa się puchnięcie języka, niewydolność nerek i skurcze mięśni. Chodzenie przestaje być możliwe.
- Przy 20%-owym niedoborze lub wcześniej skóra pęka, organy przestają funkcjonować – następuje śmierć.
Woda jest najważniejszym składnikiem odżywczym przyswajanym przez organizm.
Każda komórka ciała, wszystkie tkanki i organy potrzebują wody do prawidłowego działania.
- Woda przenosi ważne witaminy rozpuszczalne w wodzie oraz składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego działania komórek, tkanek i organów.
- Woda nawilża oczy, usta i nos zapewniając ich prawidłowe działanie. Woda odgrywa zasadniczą rolę w regulowaniu temperatury ciała – ochładza organizm, gdy jest gorąco i chroni go przed zimnem.
- Woda przenosi tlen do komórek i umożliwia zachowanie ich struktury.
- Woda chroni organy ciała; działa jak amortyzator, minimalizując szkody wywołane przez nacisk na organy.
- Woda zapewnia optymalne nawilżenie powierzchni stawowych.
- Woda przepłukuje nerki, usuwając substancje toksyczne z organizmu.
- Woda utrzymuje w równowadze elektrolity (składniki mineralne, takie jak potas, sód i chlor), które pomagają regulować temperaturę ciała i kontrolować ciśnienie krwi.
- Woda pomaga zachować objętość krwi na stałym poziomie, co umożliwia zachowanie energii. (obniżenie objętości krwi o 4% zmniejsza zdolność działania organizmu o 1/3.)
- Prawidłowe nawodnienie poprawia zdolność koncentracji i czas reakcji, szczególnie podczas wykonywania ćwiczeń.
- Woda zwiększa liczbę kalorii spalanych podczas normalnych codziennych zajęć.
- Woda rozcieńcza i rozprowadza leki w organizmie, dzięki czemu przyspiesza ich działanie i skuteczność oraz zapobiega bólom żołądka, jakie mogą wywołać leki w dużych stężeniach.
- Badania naukowe, na które powołuje się Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne, wykazują związek pomiędzy wysokim spożyciem wody i obniżeniem podatności na wszelkie choroby począwszy od przeziębienia do kamieni nerkowych, otyłości oraz raka piersi, okrężnicy i dróg moczowych.
Woda może pomóc schudnąć oraz poprawić wygląd:
- Organizm często myli uczucie pragnienia z głodem, dlatego często zjadamy przekąski, mimo że jesteśmy spragnieni. Z przeprowadzonych badań wynika, że ludzie pijący duże ilości wody zazwyczaj odczuwają mniejszy głód.
- Woda dodaje siły podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych oraz nasila spalanie kalorii w ich trakcie.
- Badania naukowe wykazują, że woda może także przyczynić się do zmniejszenia pokładów tłuszczu w organizmie.
- Woda nawadnia skórę nadając jej gładkość, miękkość, jędrność oraz zmniejszając zmarszczki. (Woda dociera do skóry na samym końcu; skóra odczuwa niedobór wody bardziej niż inne organy.)
Bez wątpienia korzyści z picia wody są ogromne. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że średnia zawartość wody w organizmie dorosłego człowieka wynosi 55-75%, powinniśmy zadać sobie pytanie: „Czy woda może mieć negatywny wpływ na nasz organizm?”.
Nie można stwierdzić, czy woda jest czysta wyłącznie na podstawie jej wyglądu, zapachu i smaku. Większość substancji zanieczyszczających jest niewidoczna, niektóre są 300 razy mniejsze od średnicy ludzkiego włosa.
Substancje zanieczyszczające występujące w wodzie pitnej można podzielić na trzy kategorie. W szczególności zanieczyszczenia chemiczne i mikrobiologiczne mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia Twojej rodziny.
Drobiny | Substancje chemiczne | Zanieczyszczenia mikrobiologiczne |
|
|
– Giardia lamblia
|
W wodzie pitnej czasami występują na przykład pierwotniaki Cryptosporidium. Trudno jest je zabić przy pomocy chloru stosowanego w miejskich stacjach uzdatniania wody. W ciągu ostatnich kilku lat w głównych obszarach miejskich Stanów Zjednoczonych miało miejsce kilka epidemii chorób wywołanych przez Cryptosporidium, które nieraz kończyły się śmiercią.
W jaki sposób jakość wody może się popsuć?
Większość stacji uzdatniania wody dostarcza wodę o dobrej jakości. U źródła woda będzie prawdopodobnie zawierać bardzo niewielkie ilości substancji zanieczyszczających i drobin. Woda pokonuje znaczną trasę od stacji uzdatniania do naszego domu, dlatego może ulec zanieczyszczeniu na różne sposoby. Na przykład przez:
- Ołów pochodzący z lutu na rurach, przez które przepływa woda.
- Rozwój mikroorganizmów w rurociągu lub wewnątrz zbiornika, w którym przechowywana jest woda pitna. (Na przykład zbiorniki na dachach lub wieże ciśnień.)
- Drobiny pochodzące z korozji, rdzewienia wewnątrz rur i zbiorników przechowujących wodę.
- Chlorek winylu pochodzący z rur PVC. Wycieki z zakładów przemysłowych i gospodarstw rolnych (pestycydy) do wód powierzchniowych lub podziemnych zbiorników wody (studni).
Chlor i chloramina są powszechnie stosowanymi substancjami do uzdatniania wody miejskiej, używanymi w celu wyeliminowania szkodliwych bakterii, takich jak Escherichia coli. Dodatki te mogą nadać wodzie nieprzyjemny smak i zapach. Chlor i chloramina mogą także wchodzić w reakcje z normalnie występującą w wodzie materią organiczną, tworząc
produkty uboczne, np. trihalometany (THM). Jeden z trihalometanów zwany chloroformem wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowań na raka.
Zanieczyszczona woda może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia:
- Ołów może kumulować się w organizmie i prowadzić do anemii i małej wagi dzieci przy urodzeniu. Może także opóźnić rozwój umysłowy i fizyczny, a tym samym trwale obniżyć poziom IQ. Ołów może prowadzić do podwyższenia ciśnienia krwi u dorosłych
- Rtęć może powodować uszkodzenia nerek
- Radon może zwiększyć ryzyko zachorowań na raka żołądka.
- Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) szacuje, że 2%-10% przypadków zachorowań na raka pęcherza może być skutkiem picia zanieczyszczonej wody.
- Wyżej wymienione przykłady ukazują tylko niektóre spośród potencjalnych zagrożeń wynikających z picia zanieczyszczonej wody.
Woda jest dobra dla zdrowia, jeśli jest wodą czystą.
Kopiowanie, powielanie artykułów lub ich części bez wiedzy i zgody autora jest zabronione.
Photo by Hello I’m Nik 🎞 on Unsplash