Jeśli regularnie trenujesz lub jesteś aktywny fizycznie często przeciążeniom mogą ulegać stawy kolanowe. Możesz czuć wtedy dyskomfort – sztywność stawów lub ból. Dlatego bardzo ważne jest wspomaganie ich wytrzymałości na co dzień – możemy chronić nasze stawy oraz zadbać o ich kondycję i płynność ruchu. Świetnie sprawdzi się tutaj odpowiednia suplementacja.

Jak funkcjonują stawy?

Ale najpierw kilka słów o tym, czym jest chrząstka stawowa i jakie ma funkcje. Jest to w dużym uproszczeniu tkanka łączna, zapobiegająca ścieraniu się powierzchni stykowych kości. Jest tkanką twardą ale bardzo elastyczną ze względu na wysoką zawartość wody (do 80%). Niestety ilość wody w chrząstce stawowej maleje wraz z wiekiem, więc warto stale dbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Ważne jest utrzymywanie odpowiedniego odżywienia chrząstki poprzez ruch i odpowiednie obciążenie stawów. Konieczne jest to dlatego, że tkanka chrzęstna nie posiada naczyń krwionośnych i limfatycznych dlatego jest odżywiana przez dyfuzję płynu międzykomórkowego i maziowego. Dlatego konieczny jest ruch i nacisk, żeby do dyfuzji mogło dojść. Jeżeli chrząstka jest uszkodzona lub zużyta, w wyniku serii mikrourazów, mamy ograniczony zakres ruchu a staw boli i sztywnieje. Ponieważ chrząstka ma małą zdolność do naprawy, powinniśmy stale dbać o właściwy ruch oraz suplementację, żeby nie dopuścić do choroby zwyrodnieniowej stawów.

 

Czego potrzebujemy?

 

Glukozamina jest jednym z głównych składników chrząstki stawowej oraz płynu maziowego dlatego dobrze jest przez nie przyswajana. Rozpuszcza się w wodzie i wchłania w jelitach. Bierze udział w produkcji kolagenu i zatrzymuje wodę w tkance łącznej. Glukozamina naturalnie występuje w pancerzykach skorupiaków. Ważne jest stosowanie suplementów mających w swoim składzie jeszcze inne naturalne składniki np. składniki mające działanie wspomagające utrzymanie zdrowego układu stawowego i wspomagające proces tworzenia kolagenu. Glukozamina z boswellią to świetne rozwiązanie jeśli czegoś takiego szukamy – boswelia (inaczej kadzidłowiec) to zioło mające pozytywny wpływ na zdrowie kości, stawów i mięśni. Dzięki tym właściwościom boswellina wspaniale uzupełnia wpływającą na chrząstkę glukozaminę. Suplement zawiera naturalne składniki, bez dodatku sztucznych barwników i konserwantów. W jego składzie znajduje się również koncentrat z aceroli czyli witaminę C oraz koncentrat bioflawonoidów cytrusowych wpływających na syntezę kolagenu w organizmie.

Jeszcze kilka słów o kolagenie. Jest to podstawowy składnik tkanki łącznej i budulec ścięgien. Jest białkiem, które odpowiada za elastyczność stawów, mięśni a także skóry, dlatego ważne jest aby stosować go w różnych formach, również w nutrikosmetykach w przypadku dbania o skórę. Jest bardzo odporny na urazy mechaniczne. Mamy kilka typów kolagenu, jeśli chodzi o ścięgna i tkankę łączną kości jest to typ I a występujący w chrząstce stawowej to typ II. Potrafimy sami syntetyzować kolagen ale niezbędne są do tego inne składniki odżywcze. Jest to witamina C, która jest kluczowa i niezbędna w produkcji kolagenu przez nasz organizm a jej braki blokują jego wytwarzanie.

 

Nasze stawy wymagają specjalnego traktowania i zadbania o nie w specjalny sposób. Jeśli masz czasem wrażenia, że nie są one już tak elastyczne jak kiedyś lub może zauważyłeś, że Twoje stawy nie są już tak sprawne podczas wykonywania codziennych czynności to dodatkowe wsparcie będzie im potrzebne. W każdym z tych przypadków suplement diety Glukozamina z boswellią z pewnością będzie pomocny i wzmocni nasz układ kostno-stawowy.

@houseofgreen.pl

Czas na aktywność ???‍♂️??‍♀️ #sport #aktywnosc #dobresamopoczucie #ćwiczenia #ćwicz #positive_vibes #ruch #lessstress #pracującamama

♬ MOVE MOVE MOVE - The Muse Maker